Alternatifim Cafe

Kürtler, Türkiye’den ayrılmak ister mi?

Discussion started on Köşe Yazıları

Hemen cevap vereyim: Hayır!

Kürt kökenli yurttaşlarımızın ezici bir çoğunluğu Türkiye’den ayrılmayı kesinlikle istemez.

Zaten bu ayrımlardan çok önce başlamış ve hâlâ da sürmekte olan milyonlarca Türk-Kürt evlenmesinden doğan çocuk, bölünmeyi imkânsız kılar.

Zaten Türkiye’nin her bölgesine yayılmış olan Kürt kökenli yurttaşları, evinden barkından, işinden gücünden ayıracak bir kuvvet yoktur.

Zaten Türkiye’nin ticaret, siyaset, sanat, kültür, medya gibi alanlarında büyük ağırlık taşıyan Kürt kökenli yurttaşlarımız, bulundukları mevkileri terk edip, holdingleri, fabrikaları kapatıp da buradan gidemez.

Bakmayın siz, üç beş sorumsuz ‘bölünme’ lafına.

Bu vatan hepimizindir ve öyle kalacaktır. Hep birlikte maça gideceğiz, hep birlikte türkü söyleyeceğiz, fabrikada, tarlada omuz omuza çalışacağız.

Yani bütün gayretlere rağmen bölünmeyeceğiz.

Pratikte böyle bir şey mümkün değil.

İşin bir de başka boyutu var:

Değerli dostum Alvin Toffler, yıllar önce yazdığı ve bana da Türkçe basımının önsözünü yazma onurunu verdiği kitabında ilk kez ‘Zenginlerin İsyanı’ndan söz etmişti.

Gelişmiş ülkelere bakın: Bölünmek isteyenler, o ülkelerin en yoksul değil, en zengin bölgeleri.

İtalya’da Bossi liderliğindeki ayrılıkçı hareket, ‘Kuzey’e yani en zengin bölgeye bağımsızlık istiyor.

İspanya’dan ayrılmak isteyen bölgeler, ülkenin en zengini olan Bask ve Katalonya eyaletleri.

Bu örnekleri çoğaltmadan son sözlerimi söyleyeyim:

Türkiye’de bölünme isteği, son zamanlarda sıkça dillendirilmeye başlandığı gibi zengin Batı bölgelerinde var olabilir.

Yoksa yeşil kartla çocuğunu Ankara’da hastaneye götüren, devletten emekli maaşı alan, emeğini Batı’ya satan, bir gün deniz kıyısına yerleşme hayali kuran Güneydoğulu yurttaşım niye bölünme istesin?

Siyasetçi olmayan, dağa çıkmayan Kürt kökenli sıradan yurttaşımın tek isteği, ekmek, sağlık, eğitim, güvenlik ve kendi diline, kültürüne, geleneklerine saygı gösterilmesi.

Alay edilmemek, aşağılanmamak, modern Türkiye’de çoluğuna çocuğuna iyi bir gelecek sağlamak.

Huzur içinde yaşamak.

Çok basit mi göründü?

İnanın bana; kanla, tozla dumanla, savaş rantıyla gözden kaçırılmaya çalışılan, üstü örtülen temel gerçek bu kadar basit.

Zülfü Livaneli / Vatan
#1 - Ağustos 03 2010, 17:44:38
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Alıntı
Zaten Türkiye’nin ticaret, siyaset, sanat, kültür, medya gibi alanlarında büyük ağırlık taşıyan Kürt kökenli yurttaşlarımız
ticareti,siyaseti anladımda sanat,kültür ve medya da ne ağırlığı yahu. Ayrıca onlarda özerklik istiyorlar ama bariz bir şekilde olamayacaklarınıda biliyorlar.
#2 - Ağustos 03 2010, 22:42:50

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.