Alternatifim Cafe

Keşifler Çağı ve Uyuyan Osmanlı?

Discussion started on Osmanlı Tarihi

Yeni!
100810
#1 - Aralık 26 2009, 23:45:54
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 14:56:37 Gönderen: hebâL-i fesâne »
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

O kadar güzel şeylerden bahsedilmiş ki yazıda. Yorumlar dönüyor kafamda, hatta çok şey söyleyebilirim ama Yeni Çağ Avrupa'sı konusundan o kadar kopuğum ki, eksik bilgilerle saçma yorumlar yapmaktan çekiniyorum fazlaca.
Aslında sanki her şeyin çözüm noktası Avrupa gelişirken Osmanlı ne yapıyordu, Avrupa her şeyi kendine nasıl mal etti? Zaten anladığım kadarıyla tüm yazı bu mantık üzerine kurulu. Şu noktayı da belirtmek isterim ki ders kitaplarında bu konu işlenirken Osmanlı'nın durumu üzerinde durulmaz. Okurken dikkatimi çekti de, hakikaten Osmanlı bu süreçte ne yapmış hiçbir fikrim yok.
İnandığım bir şey var ki kendi tarih kitaplarımızdaki bilgiler bile Avrupa'nın bizim bilmemizi istediğimiz şekliyle yazıyor. O çağlarda tüm bunlar tüm gerçekliğiyle biliniyorsa bile yakın tarihte Avrupa bunların hepsini lehine çevirmiştir. Yapmayacakları iş değil.
#2 - Ocak 01 2010, 02:28:49
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Osmanlı'yı "anlamak" bile başlı başına bir kabiliyettir,sanattır,beceridir.Her kula nasip olmaz bu.Günümüz değerleri ile Osmanlı'nın anlaşılması imkansızdır.Fakat sorun yetiştiriliş tarzında.10 yaşındaki çocuğa Osmanlı tarihi diye 3-5 tane savaşı,antlaşmayı anlatırsan,30 yıl sonra Osmanlı'yı sırf asker ve ordudan ibaret sayan nesillerin oluşması kaçınılmazdır.Hala birçoğumuzun zihninde böyle bir Osmanlı vardır.İmkanım olsa,tüm tarih kitaplarını değiştiririm.Osmanlı'nın dine olan bağlılığını,padişah emrinin ne ifade ettiğini,Osmanlı milletinin aslında ne olduğunu,Osmanlı'daki vatan ve devlet anlayışını,Osmanlı insanının sanat,kültür,eğlence anlayışını yazarım tüm kitaplara.Banane falanca tarihteki savaşı kimin kazanıp kimin kaybettiğinden? :) Teferruat olmuş asıl...Olaylara bu şekilde bakan bir zihnin Osmanlı için "yıkıldı gitti,mazide kaldı" demesi de normaldir.
Temel bir sorudur aslında bu.Avrupalı "gelişirken,reform-rönesans" yaparken Osmanlı niye geride kaldı?
Git sor birisine sana hemen şöyle der: "Çünkü Osmanlı çağa ayak uyduramadı,bilim ve teknolojiye önem vermedi.Avrupa'lı yeni dünyalar keşfederken Osmanlı yerinde saydı,hatta yobazlaştı.Bu yüzden geriledi ve yıkıldı".
Herşeyden önce Avrupa gelişmemiştir.Osmanlı denen çınarın gövdesini yaban otları kaplamaya başladığı için meydan Avrupa'ya kalmıştır.Bunun milyonlarca örneği mevcuttur.Konumuzla alakalı olan örneği ise;Avrupalı'nın "keşfettim" diye sevindiği toprakların kralları-sultanları ,daha birkaç yüz yıl önceden Osmanlı padişahına bağlılık yemini etmiş kişilerdi :) Nerde kaldı senin keşfin?
Sıkıldım yine.Sonra devam edeceğim bu konuya.
#3 - Ocak 07 2010, 01:44:17
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

sıkıntım geçti,devam ediyorum.
Osmanlı'nın bir ülküsü vardı.Nizam-ı Alem denirdi buna.amaç toprak fethedip benim lafım geçsin,benim dediğim olsun muhabbeti yapmak değildi.gönülleri fethedip İslamiyeti ve türklüğü yaymaktı amaç.toprak fethetmek bu amaca giden yollardan birisi idi,hepsi değildi.dolayısıyla,"elin gavuru yeni yeni ülkeler keşfedip ele geçirirken,biz neden daha önce keşfedip fethetmedik oraları?" şeklinde tüm sorular Osmanlı'nın İlay-ı Kelimetullah için Nizam-ı Alem ülküsünü tam olarak karşılamamaktadır.
başlangıcı olan her varlığın bir sonuda olacaktır.Bazen Osmanlı tarihine de bu nazarla bakmak gerekir.Hatalar elbette olmuştur,bazı durumlarda daha iyi manevralar yapabilirdi belki Osmanlı.Fakat,tarih önünde hakkı teslim edilene kadar bizler Osmanlı'yı mükemmel olarak görmek zorunda olduğumuz için,vesileye değilde nihayete bakmakta fayda görüyorum.Bu nihayette,21. yüzyıl Osmanlı'sı olmak zorunda olan şu anki devletimizin Osmanlı'nın temel hedeflerini kendisine  hedef bellemesidir.
#4 - Ocak 13 2010, 03:42:58
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.