Alternatifim Cafe

buzlar ülkesi

Discussion started on Zeka Oyunları

Geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan ve arkasında güneş doğmayan büyük kapının ardındaki sonsuz kışın hüküm sürdüğü buzlar ülkesinde, diğerlerinden farksız bir gün daha yaşanıyordu.

Komşu ülkenin gezintiye çıkmış insanları, tüm soğukluğuna rağmen cazibesine dayanamayıp kapıya yaklaştıklarında, tanımı imkansız bir ürperti hissediyor, yine de içeriye girmekten kendilerini alamıyorlardı.

Birkaç adımda, kendi sıcak, güvenli ülkeleriyle, sonsuz kışın hüküm sürdüğü buzlar ülkesini birleştiren, ince uzun sonu zorlu yolculuklara giden köprülere ulaşıyorlardı. Tabi bu gidenlerin geri gelmeyeceği anlamını taşımıyordu.

Her 3 kişiden bir çok üşüdüğünden geri dönüyor, kalan 2 kişi ise kapıldıkları cazibe nedeniyle yollarına devam ediyorlardı. Yollarına devam edenler bir yol kavşağına geliyorlardı.

Bunlardan her 3 kişiden biri doğruca buzdan saraya her iki kişiden biri kemancı bahçeye gidiyor. Ve her 6 kişiden biri geri dönüyordu.

Kemancı bahçeye giden her 3 kişiden ikisi bar çıkışında buzdan saraya gidiyor, sarayın kapısına gelen her 4 kişiden biri çok korktuğundan büyük kapıya geri dönüyordu.

Diğer günlerde olduğu gibi bugünde 15 kişi buzdan saraya giriyor. Ve zalim erkin baba tarafından buza dönüştürülüyorlardı.

Artık zaman önemini yitiriyor, gruba karşı bu son bahçede keyiflerince ne aşk içinde ne de şevk içinde harap olmalarına gerek kalmıyordu.

Evet ! Soğuk kışın hüküm sürdüğü buzlar ülkesinde zamanlı zamansız yaşanan bu kaçınılmaz sona giden kapıda her gün kaç kişinin geçtiğini hesaplayabilir misiniz?
#1 - Ağustos 27 2006, 18:11:29
« Son Düzenleme: Temmuz 23 2009, 16:05:33 Gönderen: beterböcek »

36 kişi mi acaba??
#2 - Ağustos 27 2006, 20:14:25
Ne ahlak ne de sevgi gökten dünyaya indi... İnsanlık istedi ve keşfetti hepsini...

hadi ya çok da uğraşmıştım :muhah
#4 - Ağustos 27 2006, 22:16:30
Ne ahlak ne de sevgi gökten dünyaya indi... İnsanlık istedi ve keşfetti hepsini...

çok karışık yaaaa
#5 - Ağustos 28 2006, 18:02:45
SEAN PAULLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!

28 mi?
#6 - Temmuz 26 2008, 09:28:00
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

16 mı?? :S
#7 - Ağustos 19 2008, 18:40:28

BASİT BİR CEVABI VAR..  :sizo 90 kişilik bir serüven diyebiliriz. hadi başlayalım çözelim soruyu....

toplam da 90 kişi var yola koyulan. 30 kişi üşüdüğü için geri dönüyor -->> 60 kişi cazibeye katılıp yola devam ediyolar :)

önlerine çıkan kavşakta 60 kişiden 20 kişi saraya direk devam ediyor-->> 30 kişi kemancı bahçeye -->>10 kişi ise geri dönüyolar tırsıyolar tabi soğuk falan :D

kemancıya giden 30 kişiden 10 kişi, kafaları güzel olduğundan geri dönüp kaçıyolar. 20 kişi saraya gitmeye devam ediyor.

şimdi genelim final noktasına. EĞER SARAYA DİREK DEVAM EDENLER O YOL AYRIMANDAKİ KİŞİLERİ GENEL OLARAK KAPSIYOSA CEVABIMIZ DOĞRUDUR BÜYÜK İHTİMAL..

evet 20 kişi saraya geldi ama 5 kişi içkinin tesirini atlatıp ayıldıklarında sağlam kafayla düşündüler ve çok korktuklarıdan geri dönüp kaçtılar. Ve saraya buzlar ülkesine 15 kişi gelmiş bulundu bölelikle "EVET BU KADAR CEVABIM" doğrumudur acep :Ç
90 kişi
#8 - Mart 23 2009, 08:04:31
« Son Düzenleme: Mart 23 2009, 08:11:41 Gönderen: TüRKiYeM_seCo_67 »
]]]]]__Y@pTıĞıM i$€ iMZ@Mı @T@RıM @RK@D@$__[[[[[

türkiyem_sercan DeMirTaŞ

@)--',----

((*_*))                  ((*-*))

BİLMİYORSAN SEVMEYİ.. TAŞIMA O YÜREĞİ

BASİT BİR CEVABI VAR..  :sizo 90 kişilik bir serüven diyebiliriz. hadi başlayalım çözelim soruyu....

toplam da 90 kişi var yola koyulan. 30 kişi üşüdüğü için geri dönüyor -->> 60 kişi cazibeye katılıp yola devam ediyolar :)

önlerine çıkan kavşakta 60 kişiden 20 kişi saraya direk devam ediyor-->> 30 kişi kemancı bahçeye -->>10 kişi ise geri dönüyolar tırsıyolar tabi soğuk falan :D

kemancıya giden 30 kişiden 10 kişi, kafaları güzel olduğundan geri dönüp kaçıyolar. 20 kişi saraya gitmeye devam ediyor.

şimdi genelim final noktasına. EĞER SARAYA DİREK DEVAM EDENLER O YOL AYRIMANDAKİ KİŞİLERİ GENEL OLARAK KAPSIYOSA CEVABIMIZ DOĞRUDUR BÜYÜK İHTİMAL..

evet 20 kişi saraya geldi ama 5 kişi içkinin tesirini atlatıp ayıldıklarında sağlam kafayla düşündüler ve çok korktuklarıdan geri dönüp kaçtılar. Ve saraya buzlar ülkesine 15 kişi gelmiş bulundu bölelikle "EVET BU KADAR CEVABIM" doğrumudur acep :Ç
90 kişi

basit diyorum cevap ama yarım saat uğraştım cevap için..
en fazlada soruyu anlamak için zorlandım 25 dk soruyu hayal ettim. 5 dk kada işlemleri hallettim bence full güzel bir soru paylaşım için teşekkür. cevabım yanlışsada üzülmem birdaha uğraşırız birdaha buluruz buzlar ülkesi dediğin ne kii :)) hallederiz ;)
#9 - Mart 23 2009, 08:17:10

türkiyem_sercan DeMirTaŞ

@)--',----

len bu soru ya çözüldü yada çözülmedi disenize.
yada cevabı yazın bizde düşünmeyelim  fazla artıkın...

yetkiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiilerrrr hanü nieredelerrr eloooooooooooooooooooooo
#10 - Temmuz 23 2009, 02:10:40

türkiyem_sercan DeMirTaŞ

@)--',----

Gunes ve Ay

Bekleme bence artık, adam 3 sene önce kapamış dükkanı. :))

#11 - Temmuz 23 2009, 02:22:17
« Son Düzenleme: Temmuz 23 2009, 02:22:58 Gönderen: Ŀarïєn »

Soruyu sorup gitmiş, yıllar yıllar önce.
#12 - Şubat 18 2011, 20:53:44
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

45 buldum
kapıdan X kişi girdi diyelim;
ilk başta dönmeyip yola devam eden kişi 3 kişiden 2si oldugu için (yani 2/3*3 kişi) yola devam edenler 2X/3 tür.
bunlardan 3'te 1'i saraya gidiyor yani 2X/3 * 1/3 = 2X/9 kişi saraya geliyor.
kemancıya gidenler ise 2X/3 *1/2 = X/3 kişi.
ve kemancıdan saraya geçenler ise X/3*2/3 = 2X/9 kişi.
saraya gidenler toplamı 2X/9 + 2X/9 = 4X/9 kişi.
saray önüne gelenlerden 4'te 3'ü saraya girdiğine göre
4X/9 * 3/4 = X/3 kişi saraya giriyor.
saraya giren kişi 15'di
15 = X/3 ten
X = 45 kişi gelmişti.
#13 - Mart 04 2011, 16:04:49

basit diyorum cevap ama yarım saat uğraştım cevap için..
en fazlada soruyu anlamak için zorlandım 25 dk soruyu hayal ettim. 5 dk kada işlemleri hallettim bence full güzel bir soru paylaşım için teşekkür. cevabım yanlışsada üzülmem birdaha uğraşırız birdaha buluruz buzlar ülkesi dediğin ne kii :)) hallederiz ;)

seninki de doğru ama sen kemancıya gitmeyip dogrudan saraya giden elemanları unutmuşsun:)
#14 - Mart 04 2011, 16:10:20

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.