Alternatifim Cafe

Ferdi Tayfur

Discussion started on Sanatçılar - Gruplar

sercs

Yeni!
Babasının öldürülmesi, Ferdi'nin okul hayatının başlamamasına neden oldu. 10 yaşına basan Ferdi, çiftlikte çalışarak ailesinin geçimine katkıda bulundu. Daha 17 yaşındayken şarkıcı olmak hayaliyle Adana'dan İstanbul'a geldi. O yıllarda çocuk şarkıcılara pek rağbet bulunmadığından, kendini ispatlayamayan Ferdi Tayfur, tekrar Adana'ya döndü ve çiftlikte traktör şoförlüğüne devam etti. Bütün günü Çukurova'da Pamuk taşımakla geçen Ferdi Tayfur'un gönlünde alevlenen sarkıcılık ateşi bir türlü sönmedi. Şarkıcı ve şöhret olmak ümidiyle için için yanmaktaydı.

Sonradan İstanbul'a geldi ve Saya Plak ile anlaştıktan sonra o firma için altı plak doldurdu. Ancak yaptığı 45'likler fazla satmadı ve patronu Ferdi'de gelecek görmeyerek anlaşmayı bozdu. Her defasında karşısına şanssızlık çıkmaktaydı. Abisinin bir iftira üzere hapse düştüğünü duyan Ferdi yeniden Adana'ya döndü ve çiftlikteki işlerin başına geçti. Aradan iki buçuk yıl geçmişti ki Zeren plak firmasından çağrı aldı. Yedinci 45'liği Kaderimsin büyük bir ilgi gördü. Fakat şanssızlık yine yüzünü gösterdi ve plak firması kapanmak zorunda kalınca Ferdi 4 yıl boyunca boş kaldı. Sonra Kader plak firmasıyla yaptığı Huzurum Kalmadı adlı plak istenen satışı yaptı. 1973 ve 1974 yıllarında Görsev Plak adına beş tane plak yaptı, Kir Çiçekleri, Bana Gerçekleri Söyle, Postacı, Mahkumların Duası ve Yüreğimde Yara Var.

Sonra arkadaşı İsmail Mersinli'yle El ele adında bir plak şirketi kurdu, orda çıkardığı Akşam Güneşi çok büyük oranda satış yaptı. Yalnız çeşitli olaylar yüzünden o firmayı kapatmak zorunda kaldı ve Elenor plakla anlaştı.

Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından oldu. Dillere düşen şarkılarını sinemada ayni isimle filme çeken Ferdi Tayfur, çok sayıda film çekti. Sarkıcılık, sinema oyunculuğunun yanısıra, yönetmenlik arzusuyla yanıp tutuşan Ferdi Tayfur, şu filmleri yönetti: Haram Oldu, İçimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Toprağın, Canına Okuyacağım, Sevgiler Çiçek Gibi ve Affet Allah'ım.

1982 yılında kendi adına Ferdifon Plakçılık şirketini kuran Ferdi Tayfur'un Konya'da tanıştığı bir kadından bir oğlu, evliliğinden 2 kızı ve yaklaşık 25 yıldır birlikte olduğu sinema oyuncusu Necla Nazır'dan da bir kızı bulunuyor. 2000 yılında seker hastalığı sonucu ayak parmaklarını kaybetmekten son anda kurtulan sanatçının yurtiçi ve dışında milyonlarca hayranı bulunuyor.

arabesk in  prensiydi zamanında  hey gidi günler  heyy  halada albüm peşinde

ferdi babayı  nasıl  bilirsiniz  nası  sesi  yorumları  sizce...
#1 - Ağustos 06 2006, 21:09:43
« Son Düzenleme: Nisan 10 2010, 21:30:08 Gönderen: Tári Elensar »

bence süper..sesi olsun yorumları olsun ben şahsen beğeniyorum yani..bilmem sizler ne düşnüyorsunuz???
#2 - Aralık 29 2006, 22:51:34
Ne zaman bir her şeyi ölse birinin,
Kendini ölümlerle yaşar kalır o.
Ne zaman bir kendisi ölse birinin,
Ölümlerde kendini yaşar kalır o.

sercs

zati senden başka bişi düşünmende yok ehueheu ya makara olsun die açmıştıum konuları umduğum gibi oldu kismeler bişi yazmamaış eheuheuhe
#3 - Ocak 01 2007, 17:12:43

ferdi baba bu arabesk aleminde bitane onun üstüne KRAL tanımıyorum ben bayılıyorum şakılarıyla,karekteriyle,kişiliğiyle mükemmel bi insan?????
#4 - Temmuz 03 2007, 12:25:55

arabesk in kralı ferdi baba
#5 - Eylül 18 2007, 20:20:40
GÜNEŞİ SEVİYORUM DİYORSUN GÜNEŞ AÇINCA GÖLGEYE KAÇIYORSUN.
YAĞMURU SEVİYORUM DİYORSUN YAĞMUR YAĞINCA ŞEMSİYENİ AÇIYORSUN.
KORKUYORUM SEVGİLİM ÇÜNKÜ BENİ SEVDİĞİNİ SÖYLÜYORSUN.

Black Curse

Ne Orhan, Ne Ferdi; kimse bilmez bu derdi. Söyle Müslüm Baba " Nereden Sevdim Bu Zalimi ".  diye yalan söylemişler bence :D  Benim idolümdür  Ferdi :).
#6 - Ekim 24 2007, 19:22:43

ya ben gunlerdır bı sarkı arıorum ferdı babanın nolur bana yardım edın ...şarkının sözleri şöle...cok eskı bı sarkısı bu ama tam olarak adını bılmıorum.....
    SENDE CEKTİN ZAMANSIZ...NE GÖRDÜM Kİ ŞU YALANCI DÜNYADA....İSYANKAR OLMANIN NE GEREĞİ VAR...... BENİ SEVDİĞİNDEN ŞÜPHEN Mİ VAR......

LUTFEN BIRISI BANA YARDIMCI OLSUN...
#7 - Kasım 14 2007, 18:45:21

birisi bana ferdi tayfur un bende unuturum şarkısıın sözlerini atabilirmi lütfen
#8 - Şubat 06 2009, 04:10:12

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.