Alternatifim Cafe

Yıldız Tilbe

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

sonuna_dek_akman

1966 yılının 16 Temmuzunda İzmir'de doğdu. 6 kardeşten en küçüğü olan Yıldız Tilbe, Gültepe Lisesi'nde okurken eğitimini yarıda bırakarak evlendi. Bu evlilikten Sezen adında bir kızı oldu. Eşinden ayrıldıktan sonra ailesine ve kızına bakabilmek için şarkı söylemeye başladı. Önce düğün salonlarında, ardından gece kulüplerinde şarkı söyledi. Bir gece çalıştığı kulübe gelen Sezen Aksu ile tanıştı ve onun daveti üzerine İstanbul'a gelerek vokalisti oldu. İstanbul'da bir süre barlarda çalıştı ve Aydın Oskay'la anlaşarak "Delikanlım" isimli şarkısı ve aynı ismi taşıyan albümüyle müzik piyasasına oldukça iyi bir giriş yaptı. Bu sıralarda yaşam öyküsü neredeyse medyanın tamamı tarafından yayınlandı.
İlk klibini Cenk Torun'la birlikte oynadığı "Delikanlım" adlı parçaya çekti. Sonraki albümlerinde da başarılı çıkışlar yaptıysa da, ilk albümünde yakaladığı popülariteyi yakalayamadı. Bu süreçte adı daha farklı nedenlerle anıldı. Yıldız ise söz konusu süreci ve bunun müziğine yansımalarını,"Yaşadıklarımla anıldığım için, şarkılarım dikkate alınmadı" şeklinde yorumluyor.

Yaşadığı her kötü olaydan bir ders çıkarttığını ve müzikle ilgili olan herşeyin kendisine büyük mutluluk verdiğini söyleyen Yıldız, hedefinin ileride de işini iyi yapan bir sanatçı olmak olduğunu ve ömrünün yettiği yere kadar da müzik yapacağını belirtiyor. Tarkan ve Deniz Seki gibi pek çok ünlü şarkıcıya şarkı sözleri veren Yıldız, müzik piyasasının üst sıralarında olmasına rağmen, bir şekilde "farklı" durmayı başararak kendine özgü bir yer ve denge tutturmuş durumda. Toplumun değişik kesimleri tarafından bu kadar çok seviliyor olmasını belki de bu durumuna yormak gerekiyor.

Kendi deyimiyle, "kara kuru, 45 kiloluk birisi" olan Yıldız'ın sözlerinde ki derin anlamları yakalamak ve notalarında, ondaki insancıllığı duymak, o içten gülüşündeki gerçekliği görmek, okadar da zor değil.

Yıldız Tilbe, doğal insancıl ve yaptıklarından gerektiği zaman pişmanlık duyabilen biri. "Delikanlım" albümünden sonra yayınladığı "Dillere Destan" (1995) albümü de iyi eleştiriler aldı ve çok satan bir albüm oldu. Yıldız Tilbe ilerleyen yıllarda sırasıyla "Aşkperest" (1996), "Salla Gitsin Dertleri" (1998), "Gülüm" (2001), "Haberi Olsun" (2002), "Yürü Anca Gidersin" (2003) "Yıldız'dan Türküler" (2004) ve yine 2004 yılında "Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım" isimli albümleri çıkardı.

Kürdüm ama Kürtçe şarkı okumam

Türkiye'nin dört bir yanından derlediği 20 türküden oluşan "Yıldızdan Türküler" adlı albümü 15 Nisan'da piyasaya çıkan Yıldız Tilbe, "Suna" adlı uzun havanın klip çekimi için kamera karşısına geçti. Beykoz Fidanlığı'nda çekilen klipte başındaki yazma ile dikkat çeken Tilbe, gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu dile getirdi:
"Çok mutluyum... Ben söylüyorum, insanlar dinliyor, beni seviyorlar. Bundan güzel mutluluk olabilir mi' En güzeli de beni seven insanların verdiği oylarla aldığım ödüller."

Fotoğrafçı Ali Erişmez'e yöresel kıyafetler içinde poz veren Yıldız Tilbe, albümdeki tüm türküleri canlı sazlar eşliğinde okudu. Karacaoğlan'dan Aşık Mahzuni ve Pir Sultan Abdal'a kadar birçok ozandan derlediği türkülerde elektronik saz aleti çaldırmak istemeyen Tilbe, çalışmada hiç Kürtçe şarkıya yer vermemesini ise şu sözlerle açıkladı:

"Annem Tunceli, babam Ağrılı. Ben bir Kürt kızıyım, bunu herkes biliyor. ama albümde Kürtçe türkü okumadım. Anadilimin Türkçe olması bir yana, insanların herhangi bir siyasi anlam çıkarmalarını da istemedim. O yüzden Türkçe okudum. Benim Kürt olduğumu bilmeyen yok. ama bu ülkede yaşıyorum, anadilim Türkçe ve Türkiyemi, insanını çok seviyorum. Albüm eski albümlerim kadar çok beğenilecek ve sevilecek. Genç insanlara türkülerimiz aracılığıyla bizim özümüzü sunmak istedim. Bu türküler de eminim her yerde söylenecek."

Müzik dünyasının pek çok önemli ismine besteleriyle destek veren Yıldız Tilbe'nin en büyük sıkıntısı ise, farklı düzenlemeler nedeniyle şarkılarının tümüyle değişiyor olması:

"Benden eser alan birçok sanatçı var. Şarkılarımı onlardan dinlemek çok hoşuma gidiyor. ama bazen istediğim şekilde olmuyor, üzülüyorum. Çok değişik okuyorlar, değiştiriyorlar. Açıkçası zaman zaman bu zoruma gidiyor."

Ailesiyle yaşayan, başarısında en büyük pay sahibinin yine onlar olduğunu söyleyen Yıldız Tilbe, müzik dünyasına damgasını aşk şarkılarıyla vursa da şu sıralar özel hayatında kimsenin olmadığını belirtiyor. Tilbe "Şarkılarımı yaparken yaşadığım aşklardan etkilendiğim doğru. ama şu an hayatımda kimse yok. Yarın ne olur bilinmez. Gerçekten çok seveceğim bir insan olursa evlenirim" diye konuşuyor.

Albümleri

Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım (2004)
Yıldız'dan Türküler (2004)
Yürü Anca Gidersin (2003)
Haberi Olsun (2002)
Gülüm (2001)
Salla Gitsin Dertleri (1998)
Aşkperest (1996)
Dillere Destan (1995)
Delikanlım (1994)

#1 - Haziran 25 2006, 18:58:44
« Son Düzenleme: Haziran 26 2006, 13:42:54 Gönderen: sElin »

Yeni!
xxx
#2 - Haziran 25 2006, 20:15:34
« Son Düzenleme: Ağustos 26 2009, 15:18:12 Gönderen: S.B.K. »

sonuna_dek_akman

evt ya kendısı ve dansı ne kadar ınsanın ıcını gıckılayıp ıllahlah dedırtese cok duygusal ve saçma olmayan sarkılarıu var....

kalıte ses beste hersey gusel :.dost
#3 - Haziran 25 2006, 20:19:31

ayy ben cok severım yıldız tılbeyı ya kadın ucuk kacık ama olsun valla...sarkılar zaten o bıcımm  :) :ask
#4 - Haziran 26 2006, 21:32:10

sonuna_dek_akman

ya benım bı kuzen var...

kız yıldız tılbe manya yaff...10 taneden fazla kasetı var kızda....allahım ne bu ya...

gercekten hayran kıtlesı cok bagımlıs oluyo....
#5 - Haziran 26 2006, 21:50:15

sahsen ben kendısını pek sevmem ama..yiğidi öldür hakkını yeme demişler..kadın  hissederek yazıyo şarkılarını çok güseller... :okey
#6 - Temmuz 07 2006, 15:50:41

ayyy cnm bn çok sewerm onu :ask (a) :cicek
#7 - Temmuz 08 2006, 16:52:34
...

Güzel yaa... Şarkı sözleri harbiden süper yani...
#8 - Temmuz 08 2006, 20:55:39

yıldız tilbe harika herşeyiyle taktire deger   :) :)
#9 - Temmuz 08 2006, 20:59:39
''Korkaklıkta ar ilerlemekte şeref vardır.''

BEN ŞAHSEN DİNLEMEM SEVMEM AMA ŞİMDİ DOĞRU SÖZE NE DENİR Kİ KADININ ŞARKILARI BOŞ DEĞİL SÖZLERİ BOŞ DEĞİL YAZILMAK İÇİN YAZILMIŞ ŞEYLER DEĞİL BENCE :)) ;)
#10 - Temmuz 09 2006, 00:19:48

sesi ve şarkıları güzel ama giyim tarzını beğenmiyorum.
#11 - Temmuz 09 2006, 20:20:07

ya ben bu kadını seviyorum çok alçak gönüllü bir insan....
#12 - Temmuz 10 2006, 15:27:55

sesini, şarkılarını tavırlarını beğenmiyorum  :öff
sevene saygım sonsuz..  :öff
#13 - Temmuz 10 2006, 15:37:08

sonuna_dek_akman

bende kendısını sefmıyom aslında ıyı bırısı ama dandık hareketlerı var.......

fakat ses ve yoruma laf solemek gercekten cahıllık olur........ (lafım sana deıl he dila :)) )
#14 - Temmuz 11 2006, 22:05:42

saol bilgiler için...

ben bu kadının tam bi hayranıyım.
#15 - Temmuz 16 2006, 03:01:42
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

bu kadını hiç sevmiyorum! :angry 2talk
#16 - Ağustos 24 2006, 15:07:51
PARAMORE

bu kadını sevmiyorum ama bazı şarkıları cidden güzel :nanik
#17 - Ağustos 24 2006, 18:57:34
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

sonuna_dek_akman

aferım sana inci :kisss
#18 - Ağustos 24 2006, 19:02:02

bu kadını sevmiyorum ama bazı şarkıları cidden güzel :nanik
e ewet bazı şarkıları güzel az da olsa :))
#19 - Ağustos 25 2006, 11:14:21
PARAMORE

Beğenerek hayranlıkla dinlediğim çok sanatçı var ama Yıldız Tilbe çok ayrı.
Çok güzel yorum çok güzel şarkılara sahip bir sanatçı...
Ona ben bi rakip göremiyorum...
Ben kendimi onun söylediği şarkılarda buluyorum...
Sen çok yaşa YILDIZ... :))
#20 - Eylül 12 2006, 11:38:36
Ne zaman bir her şeyi ölse birinin,
Kendini ölümlerle yaşar kalır o.
Ne zaman bir kendisi ölse birinin,
Ölümlerde kendini yaşar kalır o.

oooo yıldız tilbe tam bir sanatçı süper bir insan mütevazi ya ne biliyim bu kadını çok severim...

sesiyle yorumuyla şarkılarıyla mükemmel bir insan...
#21 - Eylül 12 2006, 12:04:31
"Kücük seylere gereginden cok önem verenler, elinden büyük is gelmeyenlerdir."

sesiyle,besteleriyle,kişiligiyle,yorumuyla kısaca herşeyiyle mükemmel birisi...
#22 - Kasım 19 2006, 02:55:46
İmzanız kural dışı.

süper $arkilari süper besteleri var :) ama kadin hafif ucuk :D uheuhe  kioptum
#23 - Kasım 19 2006, 12:52:26
Hakkımda bilmen gerekeni ;  Hakkın olduğunda söylerim ...

El çükü ile gerdege girene damat degil godoş derler ... ; )

şarkılarına dicek söz yok ama hafif tipimi ne kaymış kadının :muhah :muhah
ağzı bi sağa bi sola kayıyo :Ç
#24 - Kasım 19 2006, 19:08:19
s€ni gör€m€y€n gözl€r€ inat
s€ni hiss€d€m€y€n €ll€r€ inat                   
s€ni bir türlü bana g€tirm€y€n                        
zamana inat s€ni s€vm€kt€n

VAZG€ÇM€Y€C€ĞİM...............

sonuna_dek_akman

sadeCe ağıZz Mı yawW kadıNın hÇ bıyeRı sabıT duRmuyo yawWw (6)
#25 - Kasım 20 2006, 13:48:11

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.