Alternatifim Cafe

Pearl Jam

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

grubun müzik kariyerinden çok politik duruşları daha öne çıkıyor bence......sırf mtv ye savaş açmak için klip çekmekten vazgeçmiştir bu grup......müzik kariyerine gelince özellikle black albümü mükemmeldir......kesinlikle arşivinizde bulunması gereken bi albüm......ayrıca nirvanayla da hemşerilerdir.......gerçi seattle de yaşayan bi kişinin rock çı olmaması ihtimali yüzde 0 dan daha düşük ama neyse.......bi de duyduuma göre rock'n coke ya gelme durumları varmış......hayranlarına duyurulur......
#1 - Mayıs 31 2006, 20:32:49
« Son Düzenleme: Mayıs 31 2006, 20:37:41 Gönderen: sElin »
Yaşamak istemem artık......Aranızda......

AİC,nirvana,pearl,soundgarden seettle 4lüsü. sevilmez mi .
#2 - Haziran 07 2006, 13:16:38
« Son Düzenleme: Eylül 10 2007, 00:20:48 Gönderen: BuzROck »
İmzanız kural dışı.

PosiTive

Pearl Jam ilk olarak, 1980’lerin ortasında Seattle’da, gitarist Stone Gossard ve basçı Jeff Amment’ın “Green River” adlı bir rock grubunu kurmasıyla başladı diyebiliriz. Grup, ilk olarak bir EP ve “Rehab Doll” adlı bir albüm hazırladı. Fakat 1988 yılının sonunda Green River dağıldı.

Daha sonra Gossard ve Ament, ikiliye katılan baterist Jeff Turner ve daha önce Seattle’lı bir grup olan Malfunkshun’un solisti olan Andrew Wood’la birlikte “Mother Love Bone” adlı grubu kurdu. Kurulan bu yeni grubun, Green River’dan tamamen farklı, blues ve glam rock ağırlıklı bir soundu vardı.

Grubun başarısı PolyGram’ın bir yan kuruluşu olan Stardog tarafından hemen farkedildi. Böylece grup, 1989’da çıkartacakları “Shine” adlı EP’leri için, Stardog’la anlaşma imzaladı. Shine’I, bir yıl sonra çıkacak “Apple” adlı albüm izledi. Ne yazık ki Wood, eroin bağımlılığını yenemedi ve “Apple” albümünün çıktığı 1990 yılının Mart ayında aşırı dozdan öldü.

Wood’un ölümüyle “Mother Love Bone”da dağıldı. Gossard, bireysel çalışmalara yöneldi. İçinde, üç enstrümental kaydın bulunduğu “Stone Gossard Demos 91” adını verdiği bir hard rock albüm çıkardı.
Belli bir süre sonra Gossard, yeni dağılmış “Shadow” adlı bir grubun lead gitaristi olan, Mike McCready ve Seattle çevresinde “War Babies” adlı bir grubta bas çalan, Ament’la da anlaşarak yeni bir grup oluşturdu.

Bu üç müzisyen, gerçekten başarılı bir yolda olduklarına inanıyorlardı. McCready, Rolling Stones dergisine “‘Dollar Short’ adlı parçayı çalmaya başladığımızda gerçekten iyi bir şeyler yaptığımızı anlamıştım” dedi.

Henüz adı belli olamayan grubun, artık tek eksiği bir solistti. Gossard, yaptıkları demoyu, bir şekilde doğru ellere ulaşabilmesi için arkadaşlarına vermeye başladı. Gossard’ın bu arkadaşlarından biri de “Red Hot Chili Peppers”ın kurucularından, Jack Irons’tı. Irons demoyu, San Diego’dan tanıdığı o zamanlar bir petrol şirketinde çalışan fakat geceleri şarkı sözleri yazıp “Bad Radio” adındaki bir grupta solistlik yapan Eddie Vedder’a gönderdi.

Vedder, San Diego çevresinde utangaç biri olarak tanınıyordu. Hatta bazen çıktıkları konserlerde kalabalıkla yüz yüze gelmemek için maske takıp da çıkıyordu.

Demoyu dinleyen Eddie, kaydı çok beğendi. Ertesi gün Vedder surf yaparken, daha sonra Pearl Jam’in ilk albümü olacak “Ten”de, ‘Alive’ adıyla yer alacak ‘Dollar Short’ adlı parçayı söyledi. Daha sonra Vedder, ‘Once’, ‘Footsteps’ ve ‘Dollar Short’u kaydederek, Seattle’a geri gönderdi.

Ament ve Gossard; Vedder’ın seslendirdiği bu parçaları dinledi ve gösterdiği performans karşısında çok etkilendi. 2 hafta içinde Vedder, Seattle’a geldi. Grupla birlikte sadece 5 gün çalıştı ve altıncı gün grup canlı performanslarını sergilemeye başladı.
Eddie Vedder, kısa bir süre sonra, Soundgarden’ın solisti Chris Cornell’ın da aralarında olacağı bir proje olan, Temple Of The Dog’da yer alması için davet edildi. Cornell, oda arkadaşı olan Andrew Wood için bir kaç parça yazdı ve bir tribute albümde piyasaya sürmeye karar verdi. Eddie Vedder ve Chris Cornell’ın aralarında bulunduğu proje ‘Hunger Strike’ adlı parçayı kaydetti. Temple of The Dog adlı proje bittiğinde; Vedder, McCready, Ament, ve Gossard aralarına yeni katılan baterist Dave Krusen ile birlikte grubun adını en sevdikleri basketbol oyuncusu Mookie Blaylock olarak değiştirmeye karar verdi.

Grup, kısa bir süre sonra Epic Records’la anlaşma imzaladı ve ilk albümleri için çalışmaya başladı. Telif hakları yüzünden grup adını Mookie Blaylock yerine; Vedder’ın büyük annesi Pearl ve onun içinde narkotik bir madde bulunan bir cins kaktüsten yaptığı reçelden ortaya çıkan “Pearl Jam” olarak değiştirdi.
Bu da pearL Jam'in BLack adLı paRçasının çewiRisi :yeah
şimdi tattığım, soluduğum hava değişti.
her düşündüğümde, o her şeydi.
biliyorum ki bana her şeyini verdi, giydiği her şeyi...

ve şimdi...
acıyan ellerim bulutların altında ısınacak.
her şey neydi öyle?
resimlerin hepsi siyaha boyandı, dövmelendi her şey.

bir yürüyüşe çıkarım...
oynayan çocuklarla çevrilirim...
gülüşlerini hissederim.
peki ya ben niye kuruyup soluyorum?
ah... ve başımı döndüren buruk düşünceler!...

dönüyorum, dönüyorum, güneşin düştüğü hızla...
şimdi acıyan ellerim kırık bir bardağı koruyor...
her şey neydi öyle?
resimlerin hepsi siyaha boyandı, dövmelendi her şey.

kötüye giden aşk, dünyamı siyaha çevirdi...
gördüğüm, olduğum, olacağım her şey dövmelendi... evet...

biliyorum, bir gün güzel bir hayatın olacak...
biliyorum, bir yıldız olacaksın birilerinin gök yüzünde...
ama neden...
neden, neden o, o benimki olamadı?

#3 - Temmuz 21 2006, 18:18:35
« Son Düzenleme: Temmuz 22 2006, 21:32:17 Gönderen: PosiTive »

Eddie Vedder'mn grubu
nirvana'dan sonra bu tarzı yakalayn en iyi grplrdn bnce,
birde AİC wAR tabi onlarıda unutmamk lazım.
ayrıca eddie ile ilgili bi dip not
kafa sallama, kalabalık sörfü ve zaman zaman mikrofonu parçalayıp gösteriyi bitirmesi gibi sıradışı sahne şovlarıyla tanınan bir solisttir.
#4 - Eylül 05 2007, 12:14:18

_DaRkdreams_

Çok kral bi gruptur
Eddie yakar ortalğı
Ses desen 10 numara
Alive ' ı başkadır zaten ..
Grunge ın kalan son krallarından bi tanesi ..
#5 - Eylül 05 2007, 17:04:34

_DaRkdreams_

Pearl Jam ve Star Wars manyağı olan bir arkadaş göndermişti bu resmi (6)

Darth Vedder  zuhaha

#6 - Eylül 14 2007, 19:05:31

ohaa  nee hale sokmuşlar
canım
eddie yi
#7 - Eylül 14 2007, 19:06:42

_DaRkdreams_

Eddie Vedder abimiz sıkı bi Ramones fanıdır.
Saygı duyuyorum kendisine (6)

Ten isimli debut albümleri dinlenmeden ölünmemelidir.
#8 - Şubat 12 2008, 21:24:07

Zeitgeist

Oyyy bu hafta Pearl den başka bir grup dinleyemez oldum.
Black, Nothingman, Yellow Ledbetter, Corduroy, The Fixer. Sürekli dinliyorum deliriciim. Last fm de tavan yapmış Corduroy. (6)
#9 - Aralık 02 2010, 20:16:00

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.