Alternatifim Cafe

Kahraman diziciler

Discussion started on Köşe Yazıları

Bir sinema filmi; senaryosu, çekimi, montajı ve sonraki çalışmalarıyla en az sekiz emek ister.

Daha ciddi filmlere ise iki, üç harcanır.

Ama bizim dizi yapımcıları bir dünya rekoru kırarak her hafta bir sinema filmi uzunluğunda dizi çekiyorlar.

Akıl almaz bir hız bu, söyleseniz kimse inanmaz.

Üstelik bazı diziler gerçekten dünyayla boy ölçüşecek düzeyde.

Karadağlar, Hanımın Çiftliği, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Öyle Bir Geçer <span>Zaman</span> ki gerçekten çarpıcı, sağlam hikâyelere dayanan, çok iyi oyunculukların sergilendiği yapımlar.

Yönetmenler ve teknik ekip de çok başarılı.

Bu delice hıza ve kendini paralarcasına çalışmaya kimsenin, “dizi” diyerek burun bükmeye hakkı yok.

Geçmiş yıllarda Yabancı Damat, Aşk-ı Memnu gibi diziler de aynı başarıyı göstermişti

Bu dizileri Amerikan televizyon dizileriyle karşılaştırın. Bizimkiler çoğundan daha iyi.

Üstelik onlar çok büyük bütçelerle haftada 40  çekiyor, bizimkiler dünya ölçeğine göre alçakgönüllü bütçelerle 90 dakika.

Türk dizileri Ortadoğu’da çok ünlü ama başarıları sadece bu bölgeyle sınırlı değil. Yunanistan, Balkan ülkeleri, derken İtalya’ya da uzandılar.

Orta Asya, Türki Cumhuriyetler zaten bizim dizilerin

tiryakisi.

Dolayısıyla dünyada milyonlarca kişi İstanbul’u, Türkiye’yi, bizim hikâyelerimizi seyrediyor.

Bu başarı ancak alkışlanır.

Sektöre emek veren herkesin eline sağlık.

Dizi emekçileri eğer alınmazlarsa, 40 film müziği yapmış bir “emekli” olarak onlara bazı tavsiyelerim var.

Yönetmenlerin, 90 dakikalık dizi boyunca bu kadar çok müzik kullanması, neredeyse her sahnede aynı temaların üstüste tekrarlanması sonucunu doğuruyor.

Müzisyen arkadaşlarımız ne yapsın! Senfoni yazsalar yetmez.

Bu yüzden bazı dizilerde, müziğin biraz azaltılmasında yarar var.

Ayrıca miksaja da dikkat edilmeli. Bu işin zaman baskısı altında, alelacele ve gece sabahlara kadar süren delice çalışmalarla son dakikada yetiştirildiğini biliyorum ama bazı sahnelerde müzik, diyaloglar anlaşılmayacak kadar yükseliyor.

Ama dediğim gibi bunlar ayrıntı.

Herkesin eline sağlık.

#1 - Ocak 01 2011, 22:53:27
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.