Alternatifim Cafe

İdeolojiler ve İhtilâller

Discussion started on Avrupa ve Bizans Tarihi

Yeni!
100810
#1 - Mart 09 2010, 18:02:41
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:47:23 Gönderen: hebâL-i fesâne »
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Yeni!
100810
#2 - Mart 09 2010, 19:31:38
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:47:36 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Yeni!
100810
#3 - Mart 09 2010, 19:36:51
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:47:48 Gönderen: hebâL-i fesâne »

İlk yazıya Osmanlı'nın insancıl olduğu yargısı harici katılıyorum. Bertolt Brecht'in "okumuş bir işçisi"ni armağan ediyorum bu yazının altına. Tarih her zaman halk yığınlarının ezilen taraf olduğunu göstermiştir; bunu bilip üstüne pırıltılı cümleler kurarken Osmanlı'nın bu şekilde aklanması ikiyüzlülük müdür yoksa fazla iyimserlik mi? Ayasofya'nın camiiye çevrilmesi Osmanlı'nın muktedir olduğunda ne kadar yıkıcı olduğunu bize gösterir.

İkinci yazıyı Muhammed'den beri tarihinizde var olan Yahudi düşmanlığını ayyuka çıkarmış karanlık ırkçı bir müsvedde olarak görüyorum. Üçüncü yazıyı yazmanı beklemeyeceğim, buradaki ırkçı rezilliğine iştirak etmek istemiyorum. Bu dünya görüşü nedeniyle hiçbiriniz belinizi doğrultamayacaksınız, sürekli düşmanlık ve paranoya ile yorgun argın, ardınızda yarı entelektüel iki cümle ile yerinizi gelecek nesillere bırakıp bu düşmanlığın devam etmesini sağlayacaksınız, onlar da bu bayrağı sürekli duydukları gürültü, beslendikleri hoşgörüsüzlük ile devralacaklar ve bu böyle sürüp gidecek. Kapitalizm karşısında fikir üretmek yerine var olanı yıkmak ve bu ırkçılıkla emperyalist politikalara hizmet etmek; siyonist olmakla itham ettiğin kişilerin gösterdiği davranışın tam zıttıdır, bunun farkında olmanı isterim. Hiçbirinizin histerik milliyetçi komplo teorilerini istemiyorum.
#4 - Mart 09 2010, 20:46:53

Yeni!
100810
#5 - Mart 09 2010, 21:10:18
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:48:08 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Yeni!
100810
#6 - Mart 10 2010, 22:38:44
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:48:22 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Yeni!
100810
#7 - Mart 11 2010, 17:50:13
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:48:37 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Yeni!
100810
#8 - Mart 13 2010, 16:59:57
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:48:55 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Yeni!
100810
#9 - Nisan 05 2010, 12:51:45
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:49:10 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Zeitgeist

Kendi öz kızına da tecavüz ettiği söylenir.
#10 - Nisan 05 2010, 12:57:12

Yeni!
100810
#11 - Nisan 05 2010, 14:37:48
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:49:40 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Zeitgeist

Freud ile ilgili yazdıklarının çoğuna katılmakla beraber, bu bölümü oldukça saçma buldum;

Alıntı
Yukarıda adı geçen ve aşağıda adı geçmeye devam edecek olan devlet adamları Darwin-Freud-Marks fikirlerini benimsemiş kişilerdir. Bu yüzden Darwin-Freud-Marks üçlüsünü irdelemek yerinde olacaktı. Tarihte en büyük katliamlara sebep olmuş liderlerin fikir babaları çünkü onlar. Bu fikirleri benimsemiş liderlerin insanî özelliklerini kaybetmiş olması gayet olağandır.

Freud'un düşünceleri, 'kendisine özgüdür'. İster darwinist, ister marksist olsun bu değişmez.Onun düşüncelerini marksizim ve darwinizmle bağdaşlaştırıp,yazının sonunda da 'marksist olmasa böyle olmazdı, sırf marksistliğinden dolayı böyle sapkın düşünceler üretti' yazamazsınız. Şöyle bir örnek vereyim,

Sola kayan düşüncelere sahip olmam, benim Stalin'i, Mao'yu vesaireyi desteklememi öngörmez. Komünizmi inatla bu 2 insanla bağdaşlaştıranlara da acırım. Onların yaptıkları katliamları, 'Marksizm' temeline oturtup, bu ideolojiyi suçlayamazsınız. Kendileri sözde komünistti, yaptıklarının komünizmle zerre alakası yoktu, bunu da herkes bilir. Ha genelleme mi yapacaksınız? Che Guevara neden katliam yapmadı, o damarksist değil mi ya? Veya Deniz Gezmiş, Mahir çayan vesaire? İdeolojiden sapmış insanların yapmış olduğu suçları marksizme bağlayamazsınız. Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin gibi insanlar olmasaydı belki de kadın haklarında 100 yıl geride kalacaktı çoğu devlet. Pis komünistler yaaaa.

Herkes bir çamur atma telaşındaysa, 'ülkü' adı altında yapılmış yüzlerce katliam yaparım size burada. Osmanlı devleti matah şeyler yapmış gibi gelipte Marksizmi suçluyorsunuz ya ! Önce alevi katliamlarınıza, kuyucu murat paşalarınıza, aptal teokratik devlet yönetiminize bakın. İyi ki yıkılmışız, iyi ki de osmanlı devleti adı altında bir devlet yok. İnanın çok mutluyum. Avrupadan zilyon yıl geride kalmış teokratik bir imparatorluğu savunuyorsunuz. Acaba Osmanlı yıkılmasaydı, bilgisayar başında oturup, bir eline cep telefonunu alabilecek miydin?

İnanamıyorum yani, ne zorunuz var Yahudilerle. Bir şey mi yaptılar size de bu kadar nefret ediyorsunuz? Bu kadar faşo olmayın ya. İnsanların kökenlerinden size ne? Kökenlerinin yahudi olması kendilerini de yahudi mi yapar? Olm dinsiz bunlar, stalin de lenin de, diğer komünistlerde. Bi anlayamadınız gitti ha. Bi Sultan Galiyev'i biliyorum Müslüman olarak. Ay o da yahudi kökenlidir kesin. : ((((((
#12 - Nisan 05 2010, 15:29:02
« Son Düzenleme: Nisan 05 2010, 15:38:59 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

Yeni!
100810
#13 - Nisan 05 2010, 15:52:01
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:49:59 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Zeitgeist

İdeoloji ile siyaset arasında pozitif bir bağıntı vardır. İdeolojiler siyaseti doğurmuyor mu?
Kökeninin ne olduğu beni ilgilendirmez. Yaptığın faşistliğin farkına var sadece. Yakında kılıç kalkan kuşanıp İsrail topraklarına da girersin bu gazla, aman diyim. Yahudileğğrr, bütün katliamların sorumlusu onlardır, diyen insan önce ideolojisinin öngördüğü devletin yaptıklarına bakmalı. Yahudilerin hepsinin de kötü olduğunu sanmıyorum. Sizin yaptığınız faşistliğin gramını yapmayacak çok yahudi vardır. Dediğim gibi, genellemelerle uğraşmayın bu kadar. Bir kişinin yaptığını, 5 kişinin yaptığını bir dine yaymak falan... Ayıptır.
Yazdıklarının ne derece saçma olduğunu anlamanı bekliyorum. Bu insanların yahudi kökenli olması, onları 'yahudi' yapmaz. Veya yahudi kökenli tüm insanları katliamcıdiye yaftalayamazsınız. Kaldı ki benim kökenim de sabetaycılardan gelmektedir. Fakat bu köken beni onları inanmaya güden bir sebep olamaz. Keza Stalin, Marks, Lenin ya da bir başkasının Yahudi kökünden gelmesi, onların bu dine mensup olacağını göstermez. İnsan bir süre sonra din değiştirebilir ya da teizmden ateizme dönebilir. Bu insanların da çoğu böyledir.
'Din, toplumların afyonudur' diyen kişi de bunun en önemli örneğidir. (:
Sokaktaki adam bile bu insanların dinsiz olduğunu bilirken, bu derece bilgiye doymuş insanların yalan yanlış şeyler konuşması üzüyor beni...

Türk kökenli olmadığı halde 'Türk Milliyetçiliği' yapan arkadaşlarım var. Demek ki neymiş, her şeyi kökene bağlamamak lazımmış. Kişinin kendisinde bitiyor düşünceler, kökende değil. Daha baştan çürüyor tezleriniz..
#14 - Nisan 05 2010, 16:10:13
« Son Düzenleme: Nisan 05 2010, 16:11:41 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

Yeni!
100810
#15 - Nisan 05 2010, 16:45:14
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:50:30 Gönderen: hebâL-i fesâne »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.