Alternatifim Cafe

Müjdat Gezen'in 50'inci yılı kutlandı

Discussion started on Tiyatro, Gösteri

SANAT dünyasında 50'inci yılını dolduran tiyatro ustası Müjdat Gezen için TİM Maslak Show Center’da düzenlenen geceye katılan CHP lideri Deniz Baykal, Müjdat Gezen ile ilgili, “Çizgisi ve değerleri çok sağlam. Esen rüzgara göre yelken açan bir insan değil. Soylu bir sanatçı” dedi. Müjdat Gezen ise “Herkesi 100'üncü sanat yılıma bekliyorum”diye espri yaptı.

"SAHİ MÜJDAT 50 YIL MI GEÇMİŞ" / DOĞAN HIZLAN

Gece, usta oyuncu Müjdat Gezen’in sanat yaşamının kesitlerinden oluşan filmin izlenilmesi ile başladı. Müjdat Gezen’in yakın arkadaşları, yetiştirdiği öğrenciler, iş ve sanat dünyasının ünlü isimlerinin katıldığı gecede, Halit Kıvanç, Yaman Tüzet, Mustafa Alabora ve Uğur Dündar gibi isimler, sahneye çıkarak Müjdat Gezen ile ilgili anılarını anlattılar. Gecede, Gezen’in 2007 yılında kaybettiği yakın dostu tiyatrocu Savaş Dinçel’in, ‘Şizoşems’ isimli şiiri, Dinçel’in görüntüleri eşliğinde sunuldu. Ayrıca video gösterisinde, Müjdat Gezen’in öğrencileri ve arkadaşları üç cümleyle Gezen’i anlattılar. Sezen Aksu ve Fahir Atakoğlu sahneye çıkarak kısa bir konser verdiler. Gezen’in kızı Elif Gezen ise sahneye çıkarak babası için İstanbul isimli şarkıyı söyledi. Gecede, sanat dünyasının ünlü isimleri de fasıl eşliğinde şarkılar söyledi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ilk kez Gezen’e verdiği, ‘Çağdaş Birey’ ödülü ve UNISEF tarafından ‘Türkiye iyi niyet elçisi’ ödülü takdim edildi.   

RÜZGARA GÖRE YELKEN AÇAN BİRİ DEĞİL

Geceye katılan Deniz Baykal, “Müjdat Gezen’in 50'inci sanat yılını kutluyoruz. Ben de Ankara’nın yoğun siyasi gündeminden, Müjdat Gezen’i yalnız bırakmamak için koparak buraya geldim. Gezen’in çok önemli bir insan olduğunu düşünüyorum. Gerçek bir sanatçı. Sanatına saygı gösteren, değer veren yeteneklerini, birikimlerini topluma yansıtırken, bir yandan da köklü bir tiyatro kültürünün toplumda yaygınlaşması için bir devlet kurumu gibi, bir konservatuar gibi eğitim veren, gençleri yetiştiren, varlığını bunun için harcayan ve bundan mutluluk duyan örnek bir insan. Toplumumuza örnek olması gereken bir sanatçı kişiliği var. Çizgisi ve değerleri çok sağlam. Esen rüzgara göre yelken açan bir insan değil. Soylu bir sanatçı” dedi.

100'ÜNCÜ YILIMDA BEKLİYORUM

Müjdat Gezen ise “50'inci yılda sizinle birlikte olmak çok güzel. Benim Ziverbey’deki okulumun penceresinden bir çocuk parkı gözüküyor. Orada bir minik, kızağa tırmanmaya çalışıyordu. O kadar zor çıktı ki, fakat inişi çok kısa sürdü. İşte hayat böyle bir şey. 50’den sonrası çok çabuk aşağıya inmeye başlıyor. Tırmanana kadar da bir hayli zorlanıyorsunuz. İnşallah 100'üncü yılımda hepinizi bekliyorum. İlk sahneye çıkışımı sorarsanız 57 yıl oldu. İlk parayı kazanalı ve anneme teslim edeli 50 yıl oldu” diye konuştu.

Geceye ufak bir gecikme ile katılan Türkan Şoray, “Müjdat Bey’in bu çok önemli gününde onun yoğun duygularını paylaşmak için buradayım. İnanılmaz bir insan. Mizah dünyasının duayeni. Onun insani tarafı beni daha çok etkiledi. Gençlerin önünü açıyor. Onlara ışık oldu, dünya oldu. Onu çok seviyorum. Sanatçılar için planlanan huzurevi fikri de olağanüstü. Onun için ona hayranlığım kat kat arttı” dedi.

Gece, Müjdat Gezen 50'inci sanat yılı pastasının kesilmesinin ardından sona erdi. 
#1 - Şubat 25 2010, 17:50:57
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.