Alternatifim Cafe

Sivrisinekler neden bazılarını ısırır?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Bir bahçede oturup keyif yapacaksınız. Ama ah o sivrisinekler yok mu? Arkadaşınızı ısırmaz da neden sizi ısırır merak edersiniz hep değil mi? İşte cevabı..

Bilim adamları, kimi insanların sivrisineklerce neden daha az ısırıldığını buldular: ''Bu insanların tatlı ter kokuları.''

Bilim adamları, kimilerinin sivrisineklerce ''tercih edilmesinin'', kimilerininse ''tercih edilmemesinin'' ardında yatan nedenin, vücut kokularındaki farkta yattığını, sivrisineklere dirençli olanların terlerindeki şekerimsi koku bileşiminin daha yüksek düzeyde olduğunu keşfettiler.

''Ketonlar'' olarak bilinen bu bileşimlerin sivrisinekleri savdığını belirleyen bilim adamları, vücudunda bu maddenin çok olduğu insanların sivrisinek ısırıklarına daha az maruz kaldıklarını söylediler.

FARKLI KİMYASALLARI AYIRTEDİYORLAR

Rothamsted araştırma kuruluşundan Dr. James Logan, sivrisineklerin insanları belirlemelerine yardım eden, farklı kimyasalları ve işaretleri ayırtetme yeteneğine sahip olduklarını bildirdi.

Logan, bir kişide bu ketonların yüksek yoğunlukta bulunmasının, sivrisineklerin, hedeflerindekinin insana benzemediğini düşünmelerine yol açtığını ve böylece bu kişileri sivrisinekler için daha az çekici kıldığını kaydetti.

İskoçya Aberdeen Üniversitesi'nden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Logan, sivrisineklere dirençli gönüllü deneklerin vücut kokularıyla sinekleri çeken insanların kokularını karşılaştırdı.

Sivrisinekleri kovmada etkili 5 tür keton belirleyen Logan ve arkadaşları, bu maddeleri normalde sivrisineklere çekici gelen denekler üzerine sıktılar ve sivrisineklerin bu kişilere artık yaklaşmadıklarını gördüler.

MÜJDE! SİVRİSİNEK KOVUCULAR GELİYOR

Bilim adamları şimdi, bu bulgunun ışığında yeni bir sivrisinek kovucu geliştirmek için kolları sıvadılar.

Yeryüzünde 3 bin 500'den fazla sivrisinek türü bulunuyor ancak bunlardan çok azı insan bedeninden besleniyor. Sivrisinekler nektardan beslenseler de dişiler, yumurta geliştirmeye yarayan protein ve enerji sağlayan kandan da yararlanıyor.

#1 - Eylül 07 2009, 18:26:53

Vücudumda kokunun fark yaratması sivrisineğin hep beni ısırdığının kanıtıysa onlar için sürekli ter kokmayı yeğlerim,canlarım benim.
#2 - Eylül 07 2009, 19:40:50

Zeitgeist

Ben ter mi kokuyorum şimdi :w Hakaret ediyorlar resmen. (6)
#3 - Eylül 07 2009, 19:43:14

PosiTive

Her insanın kendine has bir ter kokusuna sahip olduğunu hesaba katarak,şahsımın ''tatlı ter kokuları'' kategorisine girmiş olduğunu öğrendim şu an.Ekolojik dengeye yararı olan bu gerizekalı hayvanlar, her ortamda beni bulurlar çünkü.''Tatlı ter kokusu'' Gururum okşandı mı? Hayır.Onun sıfatı da orda kalsın.Bir de bu gerizekalı hayvanların dişi olanları ısırıyor.Irıspılar.
#4 - Eylül 07 2009, 22:44:26

Beni az ısırıyolar ama bunun sebebi üzerimdeki kokunun görülür derecede şiddetli olmasıdır sanıyorum. Koku artık kişilik kazandı diyebilirim. 3 haftada bi yıkanıyorum. Öyle bakmayın, çok faydası var. dişi sivrisinek ve normal dişilerden kurtuldum.
#5 - Eylül 07 2009, 22:53:31
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Hiç ter kokmam demekki şeker kokuyomuşum  :4
#6 - Eylül 08 2009, 20:09:41
Özlemişim buraları =)

Ben ter mi kokuyorum şimdi :w Hakaret ediyorlar resmen. (6)
aynennn yaaaa
#7 - Aralık 23 2009, 20:33:17

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.