Alternatifim Cafe

Hint Dili ve Edebiyatı Bölümü açılıyor!

Discussion started on Üniversiteler

Yüksek Öğrenim Kurumu(YÖK) Erciyes Üniversitesi'nin Ermeni, İbrani, Hint, Arap, Fars ve İbrani Dili ve Edebiyatı bölümleri açılması için yaptığı başvurulardan üçünü kabul etti. Ermeni ve İbrani Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılması reddedilirken, ilk Hint Dili ve Edebiyatı bölümünün açılması onaylandı.

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Hülagü, Ermeni, İbrani, Hint, Arap, Fars Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılması için 20 Ocak'ta YÖK'e başvurduklarını söyledi. YÖK Genel Kurulu'nun başvuru üzerine yaptığı değerlendirme sonucu Hint, Arap, Fars Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılmasını onayladığını belirten Hülagü, Ermeni ve İbrani Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılması talebinin ise reddedildiğini bildirdi. Hint Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün Türkiye'de ilk kez Erciyes Üniversitesi'nde açılacağını vurgulayan Prof. Dr. Hülagü, "Küreselleşme sonucu kocaman bir köy haline gelen dünyada artık çok yönlü düşünmek gerekiyor. Bu kapsamda biz kültürel ağırlıklı 5 bölümün açılması için YÖK'e başvurduk. Yaptığımız başvuruları değerlendiren YÖK Genel Kurulu Hint, Arap ve Fars Dili ve Edebiyatı bölümlerini açılmasına izin verirken Ermeni ve İbrani Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılması talebini geri çevirdi. Hint Dili ve Edebiyatı bölümü Türkiye'de ilk defa üniversitemizde açılıyor. Herkesin malumudur ki Hindistan yaklaşık 1 milyarlık nüfusuyla, dünya genelinde artan etkinliğiyle önemli bir ülke konumuna geliyor. Bu nedenle Hint Dili ve Edebiyatı bölümünün önemli kazançlar sağlayacağını ümit ediyorum. Öğretim elemanı kadrosunun tamamlanması durumunda 2009-2010 öğretim yılında bu bölümlere öğrenci alabiliriz." dedi.
Cihan
#1 - Şubat 17 2009, 19:24:01
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.