Alternatifim Cafe

"Canlı Kitap" Dönemi

Discussion started on Grafik ve 3D Tasarım

Çocukların okuma alışkanlıklarını geliştirmek için kitaptaki bilgiler animasyon şeklinde bilgisayara aktarılıyor.

Özel bir yayınevi tarafından çocukların okuma alışkanlıklarını geliştirmek amacıyla hazırlanan ve ''Canlı Kitap'' adı verilen ürün sayesinde kitaptaki bilgiler, 3 boyutlu animasyonlar şeklinde bilgisayara yansıtılıyor.

Koza Yayın Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Özgür Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrenme sürecinde görsel unsurların yazılı ve sözel unsurlardan çok daha etkili olduğunun bilindiğini belirtti.

Gelişen bilgisayar teknolojisinin, temel bilgi kaynağı olan kitabın tamamlayıcı bir rolünü de üstlendiğini dile getiren Karaca, bu amaçla dünyada yepyeni bir teknolojik yaklaşım olan ''Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi'' uygulamasıyla görsel, yazılı ve sözel unsurların bir arada kullanıldığı ve ''Canlı Kitap'' olarak tanımladıkları bir ürünü geliştirdiklerini ifade etti.

TÜBİTAK'ın Teknoloji Destekleme Projesi (TEYDEP) kapsamında 2 yıldır Ortadoğu Teknik Üniversitesi Teknokent'e bağlı 2 teknoloji firmasıyla ''Canlı Kitap'' projesini geliştirdiklerini anlatan Karaca, ''Canlı Kitap''ın okulda, evde veya içinde bulunulan ortamda mevcut standartlara sahip bir bilgisayar ve web kamerasıyla çalıştığını söyledi.

-''3 BOYUTLU ANİMASYON ŞEKLİNDE...''-

Ürünün 2 model şeklinde geliştirildiğini, ''Canlı Kitap'' olan bölümünün ilköğretim 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin derslerine kaynak olduğunu, ''Canlı Masal'' ismini verdikleri okumayı bilmeyen 4, 5, 6 ve 7 yaşlarındaki çocuklar için ise masal kitaplarını oluşturduklarını ifade eden Karaca, masallardan ''Pinokyo'' ve ''Alaaddin ve Sihirli Lambası''nın hazır, ''Noel Baba'' ile ''Yedi Cüceler''in ise hazırlık aşamasında olduğunu söyledi.

Özgür Karaca, ilköğretim öğrencileri için ise fen bilgisi alanında teknoloji dersi, ''Vücudumuzu tanıyalım'' bilgilerinin yer aldığını kitabın tamamlandığını, ''Maddeyi tanıyalım'', ''Hareket ve kuvvet'', ''Gezegenimizi tanıyalım'' bölümlerinin ise yapım aşamasında olduğunu bildirdi.

Kitaplara yerleştirdikleri özel şeritler ve bilgisayara CD ile kurulan program sayesinde kitabın bilgisayardaki kameraya doğru tutulması halinde ürünün çalıştığını belirten Karaca, kitaplardaki görsel malzemenin 3 boyutlu animasyon şeklinde algılandığını, bilgilerin sesli olarak dinlenebildiğini vurguladı.

''Türkiye'de ve dünyada ilk defa bu sistem üzerinden bir ürün geliştirildi. Ürünle ilgili marka ve patent hakkını aldık'' diyen Koza Yayın Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Karaca, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 1-9 Kasım arasında düzenlenen 27. İstanbul Kitap Fuarı'nda ürünü tanıttıklarını ve çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını sözlerine ekledi.
#1 - Kasım 19 2008, 14:51:08

daha kalıcı olması açısından iyi bir yatırım
#2 - Kasım 29 2008, 22:10:28

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.