Alternatifim Cafe

Duvarı aşamıyorsan bir kapı aç...

Discussion started on Efsaneler

Duvarı aşamıyorsan bir kapı aç...

Genç Macar Sanatçı Arpad Sebesy multimilyoner Elmer Kelen'in portresini yapmak için görevlendirilmişti. Görev özellikle zordu, çünkü Kelen sadece üç kısa poz vermeye razı olmuştu. Sonuçta, Sebesy portrenin çoğunu ezberden yapmak zorunda kalmıştı.
Kısıtlamalara rağmen, Sebesy portrenin Kelen'e yeterince benzediği görüşündeydi. Ancak, Kelen aynı fikirde değildi. Kibirli milyoner, resmin kendisine benzemediğini öne sürerek portrenin parasını ödemeyi reddetti.
Genç ressam resmini yapabilmek için saatlerce titizlikle çalışmıştı ve birdenbire bunu gösterecek hiç bir şeyi olmadığını fark etti. Milyoner stüdyodan ayrılırken, sanatçı bir ricada bulundu:
- Portreyi size benzemediği için reddettiğinizi belirten bir mektup yazabilir misiniz?
Kelen bu kadar kolay kurtulduğuna sevinerek razı oldu. Aylar sonra, Macar Sanatçıları Derneği, Budapeşte Güzel Sanatlar Galerisi'nde sergi açtı. Kelen in telefonu çalmaya başladı. Biraz sonra galeriye geldiğinde Sebesy'nin yaptığı portresinin, üzerinde "Bir Hırsızın Portresi" etiketiyle teşhir edildiğini gördü. Mağrur milyoner resmin indirilmesini istedi. Müdür reddedince, Kelen, resim kendisini topluma alay konusu edeceği için dava açmakla tehdit etti. Bunun üzerine müdür Kelen'in resmin kendisine benzemediği için almayı reddettiğini belirten imzalı mektubunu çıkardı.
Milyoner artık resmin parasını ödeyip almaktan başka çare kalmadığını anlamıştı. Genç sanatçı sadece son gülen olmakla kalmamış, aynı zamanda güçlüğü karlı bir alışverişe dönüşmüştü. Çünkü milyoner resmi almaya kalktığında fiyatının eskisinden on kat daha fazla olduğunu görmüştü.
Gördüğünüz gibi, güçlüklere teslim olmayı kabul etmemişti. Bunun yerine öfke ve acıya teslim olmaktansa yaratıcı ve yararlı bir kapı açacak bir yol düşündü. Kısaca ressam değerli bir prensip keşfetmişti :
Yeni fırsatlar bizi genellikle sıkıntılı anlarda ziyaret eder, çünkü bir kapı kapanırsa, başka bir kapı açılır.
#1 - Mayıs 02 2008, 15:55:20
''Cehennem, başkalarıdır. ''

adam akıllıymış valla

sağol paylaşım için :okey
#2 - Mayıs 02 2008, 17:51:23

uuuu çok süper..paylaşım için saol :okey
#3 - Mayıs 03 2008, 14:49:22

-
#4 - Mayıs 09 2008, 12:22:26
« Son Düzenleme: Kasım 03 2009, 02:19:27 Gönderen: hebâL-i fesâne »
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

sanatçı adam yaratıcı oluyor (6)
#5 - Mayıs 09 2008, 14:57:05
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

güzelmiş sağol :)
#6 - Temmuz 29 2008, 12:55:21
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

qüselmis saol :)
#7 - Ağustos 10 2008, 17:52:09

bu güzel ama efsane değil
#8 - Aralık 12 2008, 23:21:22

efsane olmasa da mantıklı... severim... sağol.
#9 - Aralık 26 2008, 18:47:22

:) beğendim zeka diye buna derm ben :öff
#10 - Şubat 04 2009, 20:39:49
İnSaN VaR OlDuKçA EvRENdEkİ DüZeN DeĞiŞmEz

Zekiymiş adam ya :D
#11 - Şubat 05 2009, 19:41:04
Yeah, we're fucked!

harbi akıl var adamda :) ne beklenir
#12 - Nisan 15 2009, 13:49:05

qüzel Paylaşım Saqol ..:))
#13 - Haziran 23 2009, 19:55:49
                                                      Sєωqiчi чαLαη єdєηLєяє SαhTє SєωqiLєяє pαчdσS..!
                                                                    ßiя чαzαя dємiş чα
                                                              "Sєη qiT αşк ßαηα кαLSıη .."
                                                                      ßєηdє diчσяuм кi
                                                        !.. Sєη qiT αмα кσLpα αŞкıη Sєηdє кαLSıη ..! 

Vay be zekaya bak lan.  :Ç
#14 - Şubat 14 2011, 19:46:07
Benimki kaç santim öğrendim: http://bit.ly/iiu2og seninki kaç santim?

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.