Alternatifim Cafe

Daphne ve Apollo

Discussion started on Efsaneler

Zeus'un oğlu Işık Tanrısı Apollon, ırmak kenarında genç ve güzel bir kız görür. Bu eşsiz güzelin adı Defne'dir. Apollon'un içinde arzular uyandırır. Onunla konuşmak ister. Fakat Defne, Işık Tanrısı'nın içinden geçenleri anlamıştır. Kaçmaya başlar. O kaçar, Apollon kovalar. Çapkın Tanrı bir taraftan kaçma seni seviyorum diye bağırır. Defne ise Tanrılarla sevişen kadınların başlarına neler geldiğini bildiği için korkuya kapılır ve kaçmaya devam eder. Apollon'a gelince, bu güzel periyi mutlaka yakalamak istemektedir. Aralarındaki mesafe gittikçe kısalır ve bir an gelir ki Defne, Apollon'un sıcak nefesini saçlarının arasında duyar. Artık kurtuluş imkanı kalmadığını anlayan Defne, birden durur ve ayağı ile toprağı kazı*** şöyle bağırır:

-"Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni koru".

Bu içten yalvarış üzerine Defne organlarının ağırlaştığını, odunlaştığını hisseder. Olgun göğsünü gri bir kabuk kaplar, kokulu saçları yapraklara dönüşür, kolları dallar halinde uzar, körpe ayakları kök olup toprağın derinliklerine dalar, bir defne ağacı oluverir.

Bu manzara karşısında şaşıran Apollon, Defne'nin ağaç oluşunu hayret ve üzüntü ile seyreder. Sonra da sarılır ve sert kabukları altında hala çarpmakta olan kalbinin sesini duyar ve şöyle seslenir:

-"Defne, bundan sonra sen, Apollon'unn kutsal ağacı olacaksın. O solmayan ve dökülmeyen yaprakların, başımın çelengi olacak. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar, hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler. Şarkılarda, şiirlerde adımız yanyana geçecek".

Bu tatlı sözler üzerine Defne, dallarını eğerek Apollon'u saygı ile selamlar.

İşte bu öykünün geçtiği yer bugünkü Harbiye'dir.

Apollon teessür ve heyecan içinde o ağacı amblem olarak aldı ve parlak yapraklarından başına bir taç yaptı. İşte o zamandan beri şiir ve silah zaferi Defne dalı ile ödüllendirilir ve Defne'nin gözyaşları bugün hala Harbiye'de şelaleler meydana getiriyor.

Efsanelere göre bir dağ perisi olan Dafne (yani Türkçesi ile "defne") Eros'un attığı bir ok ile yaralanır. Bunun sonucunda aşık olma yeteneğini yitirir. Ama kader ağlarını örmüştür bir kere. O kimseye aşık olamaz ama Apollon ona aşık olur! Apollon günlerce Dafne'nin peşinden koşar durur. Bu imkansız aşka daha fazla dayanamayan tanrılar, Dafne'yi bir ağaca döndürür. Apollon da gelip bu ağacın bir dalını kırar ve başına taç yapar.

Harbiye şelaleleriyle ünlü. Şelalelerin Daphne'nin gözyaşları olduğu düşünülürmüş.

#1 - Eylül 23 2007, 22:55:01

Where are the hopes, where are the dreams?
My Cinderella story scene
When do you think they'll finally see?
Me I'm a scene I'm a drama queen
I'm the best damn thing that your eyes have ever seen

hitmancbb

saol
#2 - Ekim 26 2007, 21:06:27

Çok güzeldi,teşekkürler :))
#3 - Kasım 03 2007, 20:29:23
F.ck This Mood !

:manyak BööGüm  :manyak

way be güselmiş yazık dafne ye
#4 - Ocak 19 2008, 17:29:06
hERKes BiR yoLcUDuR yoLuNA KuRBaN oLDuğUm...

wuww çok gzl :ask
#5 - Ocak 21 2008, 20:08:28

çok güzel :cicek
#6 - Ocak 25 2008, 18:19:34
uykunda izledim seni, masum ve bir başına...
bak demin gülümsedin dokununca dudağina..
bir ayrilik mı eksik yüzünün kivriminda?
yarin uyandiginda, benden kalacak o da...

rihanna_m

çok güzelmiş ya..saol
#9 - Ocak 29 2008, 14:59:31

ilginç ve güzel olmuş paylaşım için tşk...
#10 - Şubat 17 2008, 14:51:08
doğumum mühim bi hadise olarak geçmedi kayıtlara ama ölümüm herkesin dilinde olacak...[/sub][/glow]

Harbiye gerçekten defne ağaçlarıyla ve her mevsim amansızca akan şelalesiyle ünlüdür, kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biri :)
#11 - Ağustos 29 2011, 14:56:38

derjavin

En sevdiğim efsanelerden biridir bu. Bir ara çevremdekilere "Defne ağacıyla ilgili bir hikâye anlatayım mı sana ?" diyordum.
Hoca da derste gayet etkileyici bir ses tonuyla anlatmıştı. Duvara bu görsel yansıtılmıştı:
#12 - Ağustos 31 2011, 22:20:56

Bir mitoloji işte
#13 - Ekim 31 2011, 16:41:25

Üye:

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.